Ευτυχώς, ήταν φιλικό!

Ευτυχώς, ήταν φιλικό! Empty Ευτυχώς, ήταν φιλικό!

Δημοσίευση  Admin Κυρ Μάης 25, 2008 1:14 am

Η προτελευταία πρόβα της Εθνικής μας ομάδας, πριν τα τελικά του EURO, ήταν απογοητευτική. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να προβάλλουν αντίσταση και ηττήθηκαν από την Ουγγαρία με σκορ 3-2. Στο πρώτο ημίχρονο, τα πράγματα έμοιαζαν ενθαρρυντικά. Πόσο μάλλον μετά το γκολ του Αμανατίδη στο 44’. Τα πάντα, όμως, «γκρεμίστηκαν» στην επανάληψη. Οι Ούγγροι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Τζούτζακ στο 46’ και πήραν προβάδισμα στο 59’ χάρη σε γκολ του Γιούχαζ. Το τρίτο τέρμα για την ομάδα του Έρβιν Κούμαν σημείωσε στο 63’ ο Βάλντος. Στη μοναδική επικίνδυνη στιγμή των διεθνών μας, ο Κυργιάκος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Φούλοπ (65΄). Στις καθυστερήσεις, ο Νίκος Λυμπερόπουλος διαμόρφωσε με κεφαλιά το τελικό σκορ. Αναγκαστικά αντικαταστάθηκαν οι Νικοπολίδης και Μπασινάς.